Zrnká múdrosti nielen o krajčírstve, ľudové porekadlá a veľké životné pravdy.

Umelci módy...

Náš tip

Vedeli ste, že okrem krajčírskych služieb a šitia na mieru ponúkame aj tvorbu obradného priestoru, slávnostnú výzdobu svadobných sál a taktiež požičiavame slávnostný inventár a návleky na stoličky???

viac o svadobnej výzdobe...

Viacerí umelci sa zaoberali odevom a módou buď ako konzumenti, vyznávači, návrhári alebo ako kritici. Spôsob odievania je rozsiahlo opisovanou témou, dopĺňa charakteristiku osôb, je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho prejavu spoločnosti, kolektívu, zvyku, ale aj individuálnym prejavom jedinca. Vytvára obraz úrovne životného prostredia.

Francúzsky návrhár Courreges sa inšpiroval technikou, kozmickým letom a športovým typom ženy, pre ktorú štylizoval geometricky koncipované odevy. Angličanka Mary Quantová ako jedna z prvých propagovala minisukne, farebnými kombináciami a proporčným riešením vytvorila novú odevnú siluetu. Francúzska Gabriela Coco Chanel navrhla pohodlný strih, jednoduchú eleganciu kostýmu, typicky zdobenou portou alebo lemovkou.

Alfonz Mucha a jeho dielo ''Zima, Jar, Leto, Jeseň'' Vzťah medzi módou a výtvarným umením je veľmi úzky. Umelci často odev navrhovali, módu ovplyvňovali a umelecké diela historicky veľmi presne dokladujú módu vo vývoji. Verný opis odevu v literatúre, maliarstve, sochárstve, architektúre je prejavom zručnosti a majstrovstva. V dielach majstrov ako sú Leonardo da Vinci, Michelangelo, Giorgione, Rembrandt, Rubens, Mucha... nachádzame dokumentárny záznam o móde a dobovom ideáli krásy. Navrhovaním odevu a šperku sa zaoberali Leonardo da Vinci, ktorý navrhol oblečenie pre pápežskú gardu, Alfons Mucha navrhol kostým pre Sarah Bernhardtovú. Raoul Dufy, Sonja Delanauyová navrhovali dezény. Salvator Dali navrhoval šperky. Rose Bertinová navrhovala odev pre Máriu Antoinettu. Charles Frederic Worth bol tvorca druhého rokoka a krajčír Eugénia a kráľovnej Viktórie.

Americký krajčír Lévi Strauss je autorom džínsov. Džínsové odevy boli klasickým pracovným oblečením, uplatnil sa na nich priemyselný návrh, materiál a strih. V roku 1873 si dali bratia Streussovci návrh džínsov patentovať. Postupne sa odevný priemysel povýšil na módny diktát. Džínsy sa stali symbolom mladých, starších a starých a je to tak aj dnes.

Unisex

Slovné pojmy...

Unisex znamená, že nohavice, košele, saká a vesty aj dĺžka vlasov sú podobné u žien i mužov.

Vkus je individuálna vlastnosť, založená na cite pre harmonické usporiadanie, tvarov, farieb, v podstate je vrodenou vlastnosťou.

V odeve sa štýl uplatňuje najmä v zmysle historickej epochy ako napríklad gotický, orientálny, secesný štýl, životný štýl. Štýl obliekania je výrazným svedectvom o záujmoch, estetickom názore aj o nositeľovi samotnom.

Napodobňovanie je predpokladom módy. Človek niekedy nevedome napodobňuje ostatných, štýl, dobu, hľadá predstavu seba samého, na základe skúseností, pozorovania okolia, sveta a volí si svoj vonkajší prejav.

Módne výstrelky sú krátkotrvajúcim nosením často výstredných odevov.
Copyright © Ateliér D.F.C.  |   Zákazkové šitie na mieru   |   Výzdoba slávnostných priestorov a sál   |   Návrh interiérov

Kontaktné údaje  |  e-mail: atelierdfc@atelierdfc.sk   |  Sídlo ateliéru: Bratislava  /  Senohrad okr. Krupina

Sleduj nás na Facebooku

Grafický dizajn www prezentácie - 4D Studio
Posun nahor